Tien chimpansees van Stichting AAP op weg naar nieuw thuis in Spanje


woensdag, 28 oktober 2009

Almere, 27 oktober 2009 - Tien chimpansees van Stichting AAP, bekend als 'Donkey's groep', gaan op maandag 2 november emigreren naar Spanje. De apen leven al jaren samen bij Stichting AAP in Almere. Per vrachtwagen vertrekken ze naar Villena in Spanje, waar AAP binnenkort 'Primadomus' opent - een nieuw opvangcentrum waar mishandelde dieren de rust en ruimte krijgen die ze verdienen. De stichting hoopt nog veel dieren een blijvend thuis te kunnen geven in Primadomus.

Donkey zat voorheen jarenlang op een autosloop in PortugalAAP Primadomus is een lang gekoesterde wens van AAP. Primadomus biedt een permanente opvangmogelijkheid voor afgedankte apen, waarvoor binnen bestaande dierentuinen of -parken geen opvang mogelijk is. De chimpansees van Donkey's groep bijten als eerste bewoners het spits af. Donkey, Bob, Achille, Patrick, Anna, Babsie, Peggy, Wilma, Prudence en Sita hebben allemaal een dramatisch verleden. Zo zat Donkey jarenlang aan een veel te korte ketting op een autosloop in Portugal en leefde Prudence in een donkere kelder tussen haar eigen vuil. Sita heeft vergroeide benen als gevolg van slechte huisvesting en voeding.

Primadomus ligt ten zuiden van de stad Villena aan de voet van de 'Sierra de Salinas'. De locatie leent zich uitermate goed voor de huisvesting van apen. Bovendien kan een groot deel van het terrein beschermd natuurgebied blijven. Met een opvangcentrum als Primadomus is AAP nog beter dan voorheen in staat om overheden in heel Europa te ondersteunen bij een betere handhaving van hun wet- en regelgeving op het gebied van dierenwelzijn. Op termijn zal in Primadomus namelijk ruimte zijn voor permanente huisvesting van zo'n 150 dieren uit heel Europa.

Het buitenverblijf in aanbouw

Voorbereidingen

De afgelopen weken en maanden stonden in het teken van de voorbereidingen voor de verhuizing. De chimpansees hebben een Spaanse dierverzorger leren kennen die in Primadomus gaat werken en het binnen- en buitenverblijf is afgebouwd en ingericht. Een vrachtwagen van die KAV Autoverhuur ter beschikking heeft gesteld, is aangepast voor het transport. Een team van veterinairen en gedragsdeskundigen heeft zich voorbereid op het gereedmaken van de dieren voor vertrek.

Afscheid

Op donderdag 29 oktober neemt AAP officieel afscheid van Donkeys groep, zoals de groep van tien chimpansees wordt genoemd. Om 11.00 uur krijgen de dieren een afscheidscadeautje van de Nationale Postcodeloterij, die een belangrijke bijdrage aan het project heeft geleverd. Een aantal bekende Nederlanders, die vorig jaar voor een campagne van AAP een 'team' vormden met één van de dieren, komt ook afscheid nemen en zal helpen om het kado aan de dieren te geven. Zo neemt Loretta Schrijver afscheid van Peggy en Marian Mudder van Anna. Musicalsterren Marleen van der Loo en Jeroen Phaff (onder meer te zien en horen in de musical Footloose) komen Bob en Patrick uitzwaaien.

De dag van vertrek

Op maandagmiddag 2 november worden alle tien chimpansees verdoofd en in een eigen transportkist geplaatst. Dan wordt de verdoving opgeheven en gaan de kisten in de vrachtwagen. Rond 18.00 uur 's avonds vertrekt het transport richting Primadomus. Omdat het avond is, gaan de dieren dan waarschijnlijk eerst slapen. Tijdens de ongeveer 36 uur durende reis worden de dieren regelmatig gevoerd, gecontroleerd en indien nodig gerustgesteld door verzorgers die ze goed kennen. Op woensdagochtend komt het transport aan en zullen de chimpansees hun binnenverblijf in Primadomus betreden. Wanneer ze voldoende op hun gemak zijn, wat enkele uren tot dagen kan duren, mogen ze ook hun buitenverblijf gaan verkennen.